Чому у міністра – міністерка, а в педіатра – педіатриня? Мовознавиця пояснила закономірності творення фемінітивів.


Філологиня Ольга Васильєва пояснила, як будуються фемінітиви і коли треба вживати той чи інший суфікс. Багато людей плутаються через різні способи утворення: від "міністр" виходить "міністерка", а від "педіатр" чи "психіатр" - "педіатриня" та "психіатриня"
«Мовознавиця і авторка "Вебсловника жіночих назв" Олена Синчак на основі аналізу 2000 слів зробила висновки про формування фемінітивів, які можна знайти у передмові до свого словника. Там розповідається, що ми також можемо додавати суфікс -к(а) до основ з однаковими приголосними: арбітр – арбітерка, педіатр – педіатерка, міністр – міністерка», – пояснює Ольга Васильєва.
Вона пояснює, що у другому випадку перед "р" додається -е, а наголос залишається на тому самому складі, що і в маскулінітиві. І хоча "міністерка" може підходити, "педіатерка" - ні.
«Якщо ви зайдете в лікарські блоги в інстаграмі, то побачите, що всі фахівчині з педіатричної та психіатричної справи пишуть "педіатрині" і "психіатрині". І це порушує правила. Все через те, що фемінітиви ще еволюціонують, і все буде залежати від часу», – зауважує Олена Синчак.
Вона додає, що зараз є три варіанти фемінітивів від "мовознавець" ("мовознавиця", "мовознавка", "мовознавчиня") і два варіанти від "військовослужбовець" ("військовослужбовиця", "військовослужбовка"). У обох випадках виграє -иц(я), а коли мова йде про "педіатра" - -ин(я), а не -к(а). "Міністерка" стала такою поширеною через часте вживання. Тому ми її і використовуємо.
Раніше Ольга Васильєва розкрила та з'ясувала, чи є у слові "груді" однина та яке слово краще вживати для позначення однієї з грудей. Вона стверджує: «Очевидна проблема незручності та нефункціональності у використанні слова "груди"».
Також вона пояснила, коли "день народження" треба писати з великої літери, а коли можна обійтися маленькими. Вона зазначає, що з великої можуть писати дні народження видатних осіб, наприклад: День народження Симони де Бовуар, яке святкують феміністки, або День народження Луї Брайля, яке важливе для незрячих людей. Щоправда, вона додає: «День народження вашої рідної або близької людини - це не історичне свято».
Також філологиня пояснила, як правильно вітатися: «Добрий ранок!» чи «Доброго ранку!». Вона вважає неправильним ствердження про помилковість «Доброго ранку» при правильності «Доброго дня» та «Доброго вечора».
Читайте також
- Мобілізація, тарифи, зміни для водіїв. Що для українців зміниться з 1 травня
- Україна готова допомогти Ізраїлю в боротьбі з лісовими пожежами
- Російські дрони влучили по АЗС у Харкові (оновлено)
- Державні і міжнародні свята та пам'ятні дати в травні 2025 року
- У Харкові внаслідок вибуху невідомого пристрою травмувались двоє осіб
- Індія нападе найближчим часом. Пакистан отримав дані