Японія запропонувала Індії приєднатися до розробки "винищувача майбутнього".

Винищувач майбутнього - спільний проект Японії та Індії
Винищувач майбутнього - спільний проект Японії та Індії
Японія офіційно запросила Індію приєднатися до масштабного міжнародного проєкту з розробки винищувача нового покоління, що може змінити військовий баланс в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Японія офіційно запросила Індію приєднатися до масштабного міжнародного проєкту з розробки винищувача нового покоління. Цей проєкт може змінити військовий баланс в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Пропозиція передбачає залучення Індії до Глобальної програми бойової авіації (GCAP) - спільного проєкту Японії, Великої Британії та Італії зі створення бойового літака шостого покоління до 2035 року. Ініціатива спрямована на розподіл величезного фінансового тягаря проєкту та поглиблення безпекової співпраці з Індією як ключовим гравцем у Південній Азії.

Пропозиція передбачає залучення Індії до Глобальної програми бойової авіації (GCAP), яка є спільним проєктом Японії, Великої Британії та Італії. Метою ініціативи є розподіл фінансового тягаря проєкту та поглиблення безпекової співпраці з Індією як ключовим гравцем в Південній Азії. Проєкт передбачає створення бойового літака шостого покоління до 2035 року.

GCAP, офіційно запущена в грудні 2022 року, є амбітним проєктом створення передового винищувача для заміни старіючих літаків, таких як японський Mitsubishi F-2, британський Eurofighter Typhoon та італійський парк Eurofighter. Програма об'єднує провідних оборонних підрядників - Mitsubishi Heavy Industries, BAE Systems та Leonardo - у розробці літака з передовими можливостями стелс-технологій, штучного інтелекту та мережевої війни. Очікувана вартість проєкту перевищує $40 мільярдів до 2035 року.

GCAP є амбітним проєктом, офіційно запущеним в грудні 2022 року. Метою проєкту є створення передового винищувача для заміни старіючих літаків, таких як японський Mitsubishi F-2, британський Eurofighter Typhoon та італійський парк Eurofighter. Програма об'єднує провідних оборонних підрядників - Mitsubishi Heavy Industries, BAE Systems та Leonardo - у розробці літака з передовими можливостями стелс-технологій, штучного інтелекту та мережевої війни. Очікується, що проєкт коштуватиме понад $40 мільярдів до 2035 року.

Майбутній винищувач GCAP планується як високоспеціалізована платформа для домінування в повітрі. Він матиме низькопомітний планер для мінімізації радіолокаційного виявлення, передове злиття сенсорів для ситуаційної обізнаності в реальному часі та модульну конструкцію для майбутніх оновлень. Очікується, що літак нестиме внутрішнє корисне навантаження до 10 000 фунтів, включаючи передові ракети "повітря-повітря" та зброю спрямованої енергії.

Майбутній винищувач GCAP планується як високоспеціалізована платформа для домінування в повітрі. Він буде мати низькопомітний планер, що мінімізуватиме радіолокаційне виявлення, передові сенсори для отримання ситуаційної обізнаності в реальному часі та модульну конструкцію для майбутніх оновлень. Очікується, що літак зможе нести внутрішнє корисне навантаження до 10 000 фунтів, включаючи передові ракети "повітря-повітря" та зброю спрямованої енергії.

Китайські розробки створюють додатковий тиск на регіональних конкурентів. J-20 вже забезпечує Китаю значні переваги в повітрі, а новий J-36 може посилити їх ще більше, що спонукає сусідні країни пришвидшувати власні оборонні програми.

Китайські розробки створюють додатковий тиск на регіональних конкурентів. Китайський винищувач J-20 вже надає Китаю значну перевагу в повітряних боях. А представлений у квітні 2025 року винищувач J-36 може посилити переваги Китаю ще більше. Це змушує сусідні країни прискорити свої власні оборонні програми.

Проте потенційна участь Індії стикається зі значними перешкодами. Японія висловила занепокоєння щодо безпеки чутливих технологій GCAP, враховуючи військові зв'язки Індії з Росією.

Проте потенційна участь Індії стикається зі значними перешкодами. Японія висловила занепокоєння щодо безпеки чутливих технологій GCAP через військові зв'язки Індії з Росією.

Складнощі додає і те, що будь-яке зближення Індії з GCAP може спровокувати реакцію Пакистану, який активно співпрацює з Китаєм у військовій сфері. Пакистан вже експлуатує спільно розроблені з КНР винищувачі JF-17 Thunder і може поглибити оборонні зв'язки з Пекіном у відповідь на участь Індії в GCAP.

Складнощі додає і те, що будь-яке зближення Індії з GCAP може спровокувати реакцію Пакистану, який активно співпрацює з Китаєм у військовій сфері. Пакистан вже експлуатує спільно розроблені з Китаєм винищувачі JF-17 Thunder і може зміцнити оборонні зв'язки з Пекіном у відповідь на участь Індії в GCAP.

Рішення Індії залежатиме від її здатності збалансувати внутрішні пріоритети, регіональну напруженість та глобальні амбіції.

Рішення Індії залежатиме від її здатності збалансувати внутрішні пріоритети, регіональну напруженість та глобальні амбіції.

Оскільки GCAP рухається до повномасштабної розробки в 2025 році з очікуваним прототипом до 2027 року, світ уважно спостерігатиме, чи скористається Індія цією можливістю формувати майбутнє повітряного бою.

GCAP переходить до повномасштабної розробки в 2025 році з очікуваним прототипом до 2027 року. Тому світ уважно спостерігатиме, чи використає Індія цю можливість для формування майбутнього повітряного бою.


Читайте також

Реклама